Skupinové foto

Tento článek se měl původně jmenovat „Sokolský víceboj – Regata 2023“, protože jsme chtěli uspořádat čtvrtý ročník našeho sokolského víceboje jako v minulých letech v loděnici a vodáckém parku „Regata“ v Oberschleißheimu, a zase tak spojit naše pozemní sportovní soutěže se společnou projížďkou po olympijském kanálu na velké dračí lodi i s vyzkoušením si vodáckého umu na různých typech závodních lodí. Ale bohužel nám správce loděnice náš rezervovaný termín na sobotu 15.7. krátkodobě zrušil a do začátku letních prázdnin tam už bohužel žádný volný víkendový termín nebyl. Museli jsme tudíž improvizovat a rozhodli jsme se pro náhradní termín i místo – v pondělí 17.07.2023 v 18 hodin v parku před školou ve Schwabingu, v jejíž tělocvičně normálně máme v tento čas své pravidelné hodiny gymnastiky a volejbalu. Obě venkovní disciplíny sokolského víceboje, pétanque a šipky, jsme tedy zahájili přímo v parku před školou, u kostela sv. Sylvestra, ale poněvadž jedné obyvatelce přilehlého domu se to nelíbilo a argumentovala tím, že soutěžíme na místě bývalého kostelního hřbitova a že šipkami ničíme stromy, raději jsme toto bojiště vyklidili a přesunuli se na neutrální území nedalekého parku Englischer Garten.

PetanqueNa rozdíl od minulého ročníku sokolského víceboje na Regatě, kdy šipky házeli všichni v jediné společné kategorii a také pétanque hráli všichni bez rozdílu pohlaví vyřazovacím způsobem v rámci vylosovaného „pavouka“, rozhodl letos starosta Tomáš, že v obou disciplínách vytvoříme dvě kategorie, mužskou a ženskou, a v rámci nich se bude pétanque hrát tabulkovým systémem každý s každým. Toto rozhodnutí zřejmě nebylo ani tak motivováno tím, aby „slabší pohlaví“ nebylo v silné mužské konkurenci znevýhodněno, ale spíše naopak, aby si muži především v šipkách mohli sáhnout na nějakou medaili, protože v „koedukované“ verzi posledního ročníku pánové zcela pohořeli a nejlepší z nich se umístil v celkovém hodnocení až na pátém místě. Jak je vidět z výsledků letošního ročníku, bylo toto rozhodnutí nanejvýš rozumné, protože jinak by si pánové v této střelecké disciplíně odnesli nanejvýš bronz. Jedinou nevýhodou změny herního plánu bylo, že autor tohoto článku, který měl na starosti i medaile a ceny, jich neměl pro dvojnásobný počet vítězů dostatečný počet, ale s trochou dobré vůle se zvládl i tento nedostatek – na dekorování a focení se medaile a diplomy půjčovaly a vítězové, na něž se hned nedostalo, obdrželi vše samozřejmě dodatečně.

Jak tedy první část letošního sokolského víceboje dopadla? V mužské kategorii pétanque musel o první místo proběhnout rozstřel mezi Honzou a Markem, protože měli naprosto stejný počet bodů. Zlatou medaili nakonec vybojoval Honza, zatímco bronz získal Karel. V ženské kategorii vyhrála Ivanka, která celou dobu turnaje jen zaznamenávala výsledky a přitom rozhlašovala, že sama ani hrát nebude, ale pak v závěru celého večera proměnila takto našetřené síly v jednu souvislou vítěznou sérii. Tato vítězná série Ivanky měla přeci jen jednu výjimku a tou byla její jediná přemožitelka Maruška, která tak jen s o něco horším skóre získala stříbrnou medaili. Na třetí příčce pak skončila naše druhá Maruška (Máňa). OsterwaldgartenV šipkách si nejlépe vedli tito naši sokolíci: Tomáš Atanáš (104 bodů), Honza (96 bodů) a Karel (81 bodů). A nejvíce bodů (první dvě dokonce absolutně) naházely naše skvělé sokolky: Maruška (151 bodů!), Máňa (130 bodů!) a Jarka (58 bodů). A na závěr jedno malé povzdechnutí. Opravdu nevím, jak to dělá, ale autor tohoto článku opět nezklamal a v mužské kategorii obou soutěží s přehledem a zcela jednoznačně vybojoval poslední místa. Možná se příliš rozptyloval fotografováním svých soupeřů nebo podrobnou fotodokumentací ladného sportovního nasazení sokolských děvčat...

První, venkovní část sokolského víceboje jsme zakončili příjemným a zaslouženým posezením v nedaleké pivní zahrádce Osterwaldgarten a těšíme se na druhou část našeho víceboje na podzim, kdy uspořádáme v tělocvičně badmintonový turnaj.